19 04 2013

Kekikli, Peynirli, Zeytinli Poaça

Kekikli, Peynirli, Zeytinli Poaça |  görsel 1

Poaça tadında çörek mi demeliyim? Lor peynirini tek başına kullanamadığımdan zeytin ve kekikle birleştirdim. İyi ki denemişim. Yaklaşık 1 saatte tüm işlerim bitti. Hamuru yuğurdum, açtım, yuvarladım, kestim, dizdim ve pişirdim :) Aniden gelen misafirinize 'ne yapacam' derdinden kurtarır sizi. 

Kekikli, Peynirli, Zeytinli Poaça

(40 adet)

Malzemeler;

500 gram un

2 paket kabartma tozu

2 çay kaşığı şeker

3 tatlı kaşığı tuz

125 gram tereyağı (oda sıcaklığında)

1 buçuk bardak yoğurt (oda sıcaklığında)

1 yumurta (üstüne sürmek için sarısını ayırın)

İç malzeme;

100 gram siyah zeytin ezmesi (4 yemek kaşığı)

150 gram lor peyniri (8 yemek kaşığı)

Üst malzemeler; kekik, susam, haşhaş tohumu

Yapılışı;

Undan 1 bardak kenara ayırın, geri kalan kısmına kabartma tozu, tuz, şeker ilave edin ve harmanlayın. Ortasını açın ve tereyağını, yoğurdu,yumurta akını koyun. Yuğurarak kulak memesi kıvamından biraz daha yumuşak bir hamur elde edin. (hamur elinizden kurtulsun, bunun için ayırdığınız undan ilave ederek kıvamı bulunuz)

Fırınınızı 210 dereceye ayarlayın ve önceden ısıtın. Tezgaha hamur yapışmaması için biraz unlayın ve hamurun 3 de 1 ini dikdörtgen şeklinde açın. İlk önce zeytin ezmesini sürün sonra da lor peynirini hamura dağıtın.

Hamurun uzun henarından rulo yapın ve bıçakla rulo hamuru 3 cm kalınlığında kesin. 

Tepsiye dizdiğiniz hamurların üstüne yumurta sarısını sürün. Çok az susam ve haşhaş tohumu serpin ve en son olarak 1 er çay kaşığı kekik dökün. Yaklaşık 20 dakika sonra poaçanızı fırından alabilirsiniz. 

 

 

 

 

273
0
0
Yorum Yaz